O mnie

 

Tomasz Markowski 1971 – fotograf, pedagog

Tomasz Markowski - Fotograf Moja fotografia narodziła się w Szwecji, gdzie wyjechałem po zdaniu matury w 1990 r. Jej tajemnice mogłem zgłębiać na Folkuniversitet w Lundzie pod okiem Tonny Kumala i Marie Andersson . Po odebraniu dyplomu szlifowałem swoją wiedzę w atelier Tonny Kumrala w Helsinborgu, gdzie pracowałem jako asystent. Nauka i praca w atelier fotograficznym dała mi możliwość praktycznego poznania różnych technik analogowej jeszcze wtedy fotografii.

Po przyjeździe do Polski podjąłem pracę jako fotoreporter w białostockim dzienniku “Gazeta Współczesna”.W tym okresie ukończyłem również studia pedagogiczne na Uniwersytecie w Białymstoku. W latach 1999-2006 byłem związany z wydawnictwem “Publikator” w Białymstoku, w którym robiłem zdjęcia do takich tytułów, jak “100 proc. Wnętrza”, “Salon i Sypialnia”, “Świat Łazienek i Kuchni”, “Świat Alkoholi”, “Restaurator”, „Łazienka” czy “Meble Plus”. Obecnie funkcjonuję na rynku jako samodzielny fotograf. Współpracuję z agencjami fotograficznymi oraz reklamowymi m.in. ze studiem graficznym i wydawnictwem firmy “Koncept”, gdzie publikuję swoje zdjęcia w magazynie “Świat Rezydencji Wnętrz Ogrodów”.

 

Kilkanaście lat pracy z różnego rodzaju fotografią uczyło mnie porządkowania otaczającej przestrzeni. Dzięki temu równie dobrze czuję się w studiu, jak i w terenie. Każde nowe zlecenie traktuję jak podróż nieznane, która pozwoli mi odkryć kolejne możliwości warsztatowe. Szczególnie dużą przyjemność sprawia mi fotografia wnętrz. W swoim dorobku mam dziesiątki, jeśli nie setki, sesji zdjęciowych pojedynczych wnętrz, ale też całych domów i ogrodów. Szlifowany przez szereg lat warsztat pozwala mi jednak wykonać każdy rodzaj fotografii.